36-ročný rodák z Banskej Bystrice Filip Holec prišiel do nášho klubu na začiatku októbra a prvé mesiace vo funkcii boli najmä o zoznamovaní sa s prostredím a vnímaní procesov. Do Hamsik Academy prišiel v čase, kedy v klube prebiehali organizačné zmeny v štruktúre a jeho prvotnou úlohou bolo najmä nastaviť efektívne fungovanie Akadémie a príprava nových rozpočtov v duchu zodpovedného hospodárenia. Po prvých sto dňoch „vlády“ sme na začiatku zimnej prípravy pripravili rozsiahly rozhovor s naším novým športovým riaditeľom.
„Na úvod by som najmä chcel povedať, že si extrémne vážim dôveru, ktorú som od Mareka Hamšíka dostal. Po ukončení pôsobenia v Pohroní (v decembri 2022, pozn. autora) som potreboval od futbalu na určitý čas pauzu, necítil som v sebe dostatočnú motiváciu bojovať s veternými mlynmi. Nemyslím to v zlom, no jednoducho som vedel, že nechcem pôsobiť v prostredí, kde nebudú jasne nastavené procesy riadenia, športová koncepcia alebo niekde, kde sa každého polroka bude meniť smerovanie klubu,“ povedal na úvod funkcionár, ktorý má za sebou dvojnásobné pôsobenie v ligovej Senici, ktorú opustil v Apríli 2021, rok pred jej administratívnym zostupom z Niké ligy a v už spomínanom FK Pohronie, kde prišiel po vypadnutí z najvyššej súťaže.
Jeho pauza od profesionálneho futbalu trvala zhruba do septembra 2024, kedy sa začali jeho debaty s Hamsik Academy.
„Futbal je neoddeliteľnou súčasťou môjho života, jednoducho neviem bez neho žiť, aj počas pauzy som sa snažil byť futbalovo aktívny, absolvoval som niekoľko školení a kurzov, začal som si rozširovať futbalové vzdelanie ako taktický a dátový analytik na barcelonskej univerzite Innovation Hub a čakal som na vhodnú príležitosť. Bol som si istý, že skôr či neskôr sa do futbalového kolotoča vrátim. Keď sa naskytla možnosť prísť do Hamsik Academy, naozaj som veľmi dlho neváhal. Keď to poviem zjednodušene, asi v žiadnom inom klube nie je majiteľ tak futbalovo ostrieľaný ako Marek. Mať majiteľa, ktorý bol najmä špičkovým profesionálnym futbalistom a v súčasnosti aj trénerom by mala byť záruka toho, že športová stránka fungovania bude mať hlavu aj pätu. Po mojich dvoch predchádzajúcich pôsobiskách som však určité veci chcel jednoducho spraviť inak. Nechcel som okolo klubu ani okolo seba žiadny veľký humbuk, chcel som pokoj na prácu a v tichosti sa sústrediť na to, čo by chcel Marek Hamšík budovať.“
Náš nový športový riaditeľ s úsmevom dodal, že už po pár týždňoch pochopil, že športová stránka tu určite zmysel má.
„Musím povedať, že napriek tomu, že dorasty sú nováčikom v najvyššej súťaži, ich herný prejav ma naozaj milo prekvapil. Napriek tomu, že v týchto súťažiach sa tvrdo bojuje o každý bod, naše mužstvá boli vo veľa zápasoch viac ako vyrovnaným súperom aj omnoho silnejším a väčším akadémiam. Aby som však nehovoril len v superlatívoch, treba jednoznačne povedať aj to, že na to, aby sme sa týmto klubom vyrovnali, máme pred sebou obrovský kus roboty.“
Oblasti, ktoré treba vylepšovať sme naznačovali v našej komunikácii prostredníctvom našich sociálnych sietí už skoršie, športový riaditeľ však pomenoval niektoré celkom jasne:
„Naše vnútorné nastavenie nie je ešte úplne v zhode s tým, že chceme byť dlhodobo klubom s najvyšším štatútom akadémie SFZ. Musíme si jasne nastaviť procesy riadenia, zjednotiť športovú koncepciu a jasne definovať dlhodobé a krátkodobé ciele Akadémie a nastavenie našich trénerov. Som však rád, že som v klube našiel aj tak dobre nastavených trénerov, akým je napríklad tréner našej U19 ktorý každý deň tvrdo pracuje na špecifických detailoch a jednoducho funguje na naozaj profesionálnej úrovni. Našťastie to nie je len o ňom, v klube sú špičkoví tréneri a ľudia, nerád by som vyzdvihoval jednotlivcov, aby som niekoho náhodou neurazil, ale pracovať s väčšinou našich trénerov je naozaj radosť. Nehovoriac o tom, že každý deň sledovať v práci s kategóriou U16 Mareka Hamšíka je aj pre mňa školou precíznosti a dovolím si povedať, že nám na Slovensku rastie budúci špičkový tréner. Postupne sa budeme samozrejme snažiť, aby sme sa profesionalitou a zázemím mohli približovať aj väčším a tradičnejším klubom. Dôležité bude aj to, ako sa nám podarí postupne aj dobudovávať infraštruktúru v Rudlovej, kde nám rastie naozaj areál s veľkým potenciálom. Musíme však aj vnútorne pochopiť, že tento proces začína u každého jedného z nás a je o osobnom presvedčení, loajalite, vôli a chuti zlepšovať sa a odovzdať to najlepšie pre tento klub. Vo všeobecnosti som veľmi otvorený človek, niekedy možno až príliš, ale túto otvorenosť v komunikácii a férovosť považujem za kľúčovú vlastnosť ľudí, ktorí chcú pracovať vo futbale. Preložené do ľudskej reči to znamená asi toľko, že budeme chcieť mať v klube trénerov a hráčov, ktorí majú v prvom rade ľudské kvality. Je prirodzené, že po organizačných zmenách prišli aj zmeny personálne, no to je súčasťou futbalového života a všetky zmeny, ktoré robíme by mali najmä zefektívniť chod klubu a sú robené preto, aby sme sa mohli čo najviac zlepšovať a posúvať. Touto cestou by som sa aj chcel poďakovať všetkým trénerom, s ktorými sme sa v uplynulom období rozlúčili za ich odvedenú robotu a poprial im šťastie v ich budúcom pôsobení. „
Filip Holec je ako športový riaditeľ zodpovedný najmä za chod A-mužstva, ktoré takisto prechádza zmenami:
„Priznám sa, že mojou doménou je mužský futbal, čo sa týka mládeže, všetci tréneri odo mňa hneď na začiatku počuli, že do ich procesov budem zasahovať naozaj minimálne a ak vôbec, tak budem hlavne riešiť nastavenie efektívnych procesov riadenia a zodpovedné dodržiavanie rozpočtov, profesionalitu a prevádzkové záležitosti. A-mužstvo je už iný príbeh, jeho fungovanie je mojou zodpovednosťou a čo sa týka cieľov, úplne na začiatok bolo treba najmä výrazne prehodnotiť vynakladané prostriedky na jeho chod v pomere cena-výkon. Ako treťoligové mužstvo sme mali nastavené niektoré veci na druholigovej úrovni, no neodrážalo sa to na ihrisku. V predchádzajúcich kluboch ma okolnosti donútili na začiatku prestupových období meniť príliš veľa vecí naraz a tomu som sa chcel v úvodných mesiacoch v Hamsik Academy vyvarovať. V prvých dňoch sme si s mužstvom jasne povedali, že od nich očakávame viac, chalani dostali bodové ultimátum a prešli sme k hre s tromi stopérmi. Musím chalanov pochváliť, pretože si tie rozhovory naozaj zobrali k srdcu, získavali body a aj zmenený herný systém zafungoval. Po konci jesennej časti Tipos 3. ligy sme si spoločne s trénermi vyhodnotili niektoré veci a vedeli sme, že budú musieť v kádri nastať určité zmeny, ktoré postupne robíme. Krátkodobým cieľom A-mužstva bude zabudovať nových hráčov. Ich typológiu sme si jasne zadefinovali, chceli by sme mať v mužstve viac dynamiky, väčšiu intenzitu a na jeseň nám veľakrát chýbala kreativita najmä vo finálnej tretine ihriska. V tejto chvíli sú prestupovou prioritou hrotový útočník, ktorý by sa mal k tímu pripojiť čoskoro a najmä kreatívny stredový hráč. Otvorene poviem aj to, že jednoducho chceme mať mužstvo mladšie, rýchlejšie a nebezpečnejšie, no nebudeme na to vynakladať prostriedky na úrovni druhej ligy. Mali sme pocit, že je tu veľa hráčov, ktorí sa uspokojili s nadštandartnými podmienkami, no nemali ambície sa posúvať a hrali tu v podstate bez tlaku a v komforte. To sa musí jednoznačne zmeniť, pretože tento klub jednoducho ambície mať musí. Reprezentujeme meno najlepšieho slovenského futbalistu a tomu adekvátne musí vyzerať aj jeho A-mužstvo. Vďaka tomu, že naším dorastom sa podarilo získať štatút akadémie SFZ, dlhodobým cieľom klubu bude zabudovať odchovancov Hamsik Academy do jeho A-mužstva. Chceme, aby A-mužstvo nebolo nutným zlom, ale vrcholom pyramídy. Ak mladí hráči, ktorí prejdu našou Akadémiou budú mať kvalitu a priestor na to, aby mohli pôsobiť v mužskom futbale, naše A-mužstvo by im malo tento priestor vytvoriť a poskytnúť. V ideálnom scenári si tieto ambície malujeme na mape druhej ligy. Tento cieľ je mojím osobným leitmotívom pôsobenia v Hamsik Academy. Jednoducho povedané: kvalita nášho mládežníckeho systému sa bude musieť postupne odrážať na zložení nášho A-mužstva na čo najvyššej možnej úrovni. Už dnes viem povedať, že v našej U19 je možno 5-6 hráčov končiaceho dorasteneckého ročníka 2006, ktorý určite v budúcej sezóne dostanú v A-mužstve priestor.“
V bežných rozhovoroch s funkcionármi sa veľakrát objavujú rovnaké vyjadrenia a podobné frázy o ambíciach, to sa však zrejme nebude týkať nášho klubu. „Nie pod mojím vedením. Mám rád veci, ktoré sú jasne vykomunikované, neznášam priemernosť a prázdne frázy. V klube od začiatku každý vie na čom je, som absolútne otvorený a úprimný ku každému a to isté očakávam aj naspäť. Na začiatku zimnej prípravy A-mužstva som povedal, že kto tu chce robiť futbal len pre peniaze, nech radšej ide hrať do Rakúska. Z futbalu sa vytrácajú srdciari, ale bol by som strašne rád, ak by chlapci u nás pochopili, že bez lásky k futbalu to u nás nepôjde. Keď som sledoval debut Antonína Kinského v drese Tottenhamu, musel som si povedať, že so správnym nastavením nič nie je nemožné. Borec, ktorý pred rokom a pol chytal druhú českú ligu za Vyškov si teraz zachytá najlepšiu súťaž na svete a okrem jeho niekedy priam až neľudských dát je to najmä o jeho nastavení. Toto by mal mať naozaj každý chlapec u nás na pamäti.“
Do sekcie zodpovednosti športového riaditeľa asi ale nepatrí len športová stránka riadenia klubu, však?
„Možno vo veľkokluboch a v ideálnom svete (úsmev). Naša realita je taká, že prvé tri mesiace som strávil kreovaním excelovských tabuliek. Snažíme sa spoločne zefektívniť snáď každú prevádzkovú stránku klubu. Zmenili sme systém stravovania našich hráčov, prekopali sme zloženie A-mužstva, zefektívňujeme vynakladanie všetkých finančných prostriedkov a naším mimofutbalovým cieľom je najmä to, aby Akadémia dokázala fungovať sebestačne v zmysle využívania financií. Vďaka partnerom a štatútu akadémie SFZ sa budeme snažiť naozaj efektívne hospodáriť. Dôležitou zložkou tohto procesu sú aj rodičia viac ako 300 detí v našom klube, ktorí sú významným činiteľom v tejto rovnici. V prvých mesiacoch sme tiež deklarovali ochotu viac a intenzívnejšie spolupracovať s mestom Banská Bystrica a musím s potešením konštatovať, že vďaka pánovi primátorovi Noskovi, Martinovi Majlingovi či pánovi Šabovi sa táto spolupráca vyvíja naozaj veľmi, veľmi pozitívne. Hamsik Academy sa jednoznačne prezentuje hrdo ako bystrický klub a toto sa bude prejavovať aj v našej klubovej komunikácii.“
Na margo klubovej komunikácie, už je zrejme vidieť aj prvé zmeny, najmä na sociálnych sieťach.
„Musím povedať, že aj doteraz bola komunikácia klubu veľmi slušná, najmä vizuálne zmeny však už prichádzajú. V spolupráci s dlhoročným „dvorným“ grafikom Miňom Kubíkom, ktorý pripravil zmenu vizuálnej identity aj Pohroniu či Podbrezovej sme pripravili zmenu korporátnej identity, ktorú postupne odhalujeme najmä v grafike na sociálnych sieťach. Jej motívom je dôraz na odkaz legendy s číslom 17, objavuje sa to pod mottom „Future with legacy“. Celá komunikácia by mala vizuálne, aj komunikačnými prostriedkami zdôrazňovať odkaz Mareka Hamšíka, ktorý svoje bohaté skúsenosti a kvality odovzdáva ďalej naším hráčom a hráčkam v Hamsik Academy. Budeme používať aj mierne upravené zlaté logo do ktorého sme vkomponovali mesto Banská Bystrica a zároveň sa celá korporátna komunikácia zjednotí farebne, graficky a naprieč jednotivými komunikačnými kanálmi klubu. Navyše sme od zápasu s Račou spustili aj online predaj vstupeniek na naše domáce zápasy, V rámci tretej ligy je to zrejme unikát, ale vďaka spolupráci s Ticketlive.sk budú môcť naši fanúšikovia a členovia klubu môcť čerpať aj rôzne partnerské benefity, ktoré čoskoro predstavíme. V rámci marketingových aktivít si veľmi zakladám na tom, aby športový úsek klub bol zladený s marketingovou komunikáciou a v praxi to znamená, že to, čo komunikujeme rovnako aj prezentujeme aj na skladbe kádra, kde bude čoraz viac odchovancov (čiže Future) a hernom prejave, ktorý zároveň spĺňa Marekov odkaz (legacy) elegantného futbalista s vynikajúcim videním a citom pre kreativitu. V tomto duchu sa chceme prezentovať nielen vizuálne ale aj na ihrisku.“
Náš športový riaditeľ by dokázal zrejme o futbale a všetkých jeho aspektoch diskutovať dlhé hodiny, no zároveň nechce nudiť a na záver dodáva:
„Aby som to celé zhrnul do nejakého zrozumiteľného celku: osobne budem šťastný a spokojný vtedy, keď dokážeme prezentovať to, čo hlásame a keď bude Hamsik Academy vychovávať nielen dobrých futbalistov ale aj dobrých ľudí. Zároveň je jednou z hlavných náplní mojej práce dohliadnuť na to, aby sa to dialo maximálne efektívne, finančne zodpovedne a aby náš produkt reprezentoval tak výraznú osobnosť, akou Marek Hamšík nesporne je. Netvárim sa, že mám patent na rozum, ani patent na futbal, snažím sa len robiť veci, o ktorých som presvedčený, že niekde fungujú dobre a preniesť ich do nášho každodenného fungovania. V svojich realizačných tímoch v minulosti som mal šťastie na veľké persóny: účastníka OH v Sydney Peťa Léranta, prvého slovenského futbalistu v Lige Majstrov Karola Praženicu, trénera brankárov Miroslava Mentela, ktorý je pre mňa neskutočným majstrom svojho fachu, Antona Šoltisa, ktorý je férovým chlapom a skvelým odborníkom či Andreja Kostolanského, ktorý bol športovým riaditeľom Spartaka Trnava a naučil som sa od neho veľmi veľa. Nie je náhoda, že takto úspešní ľudia mali jednu spoločnú vlastnosť a tou je pokora. Pokiaľ sa v klube obklopíme ľuďmi s takýmito kvalitami a vlastnosťami, som presvedčený, že proces nás za to odmení.“