Tréneri U17: Prvé miesto nie je cieľom, je bonusom za prácu

  1. Domov
  2. Akademia
  3. Tréneri U17: Prvé miesto nie je cieľom, je bonusom za prácu

V hodnotení jesennej časti pokračujeme kategóriou mladších dorastencov U17, ktorá vedie tabuľku bez prehry. Na naše otázky odpovedali spoločne tréneri Peter Lihan, Adam Hroš a Igor Bambušek.

Jesennú časť zrejme hodnotíte ako úspešnú, keďže sa vám podarilo zvládnuť ju bez prehry. Z 15-tich zápasov ste získali 37 bodov a na 1. mieste máte 5-bodový náskok na druhú Dubnicu nad Váhom. Ako sa to podarilo? Čo za tým stojí?

Jesennú časť skutočne hodnotíme ako úspešnú, absolvovali sme ju bez prehry, i keď minuloročný víťaz MŠK Púchov ju myslím absolvoval len s tromi remízami. Práve výsledok 1:1 v poslednom kole minulého ročníka na ihrisku víťazného Púchova bol začiatkom úspešnej jesene. Hráči, ktorí hrali tento zápas, si uvedomili, že môžu hrať rovnocennú partiu v súťaži s kýmkoľvek, a práve oni tvoria jadro súčasného kolektívu. Ďalšou dôležitou vecou bol letný príchod hráčov, ktorí skvele zapadli do prostredia a spoločne vytvorili výborný kolektív. Hráči si navzájom priali úspech a teraz hovoríme o 27-člennom kolektíve, z ktorého časť, hlavne hráči ročníka narodenia 2008, čo sú vlastne vlaňajší žiaci, hrala prevažne za B-tím U19 v štvrtej lige dorastu, kde skončili rovnako na prvom mieste. Rovnako dôležitým bolo rozhodnutie realizačného tímu spoločne so športovým riaditeľom pánom Rumanovským o tom, že všetky domáce zápasy odohráme v Rudlovej, čo nám po dobudovaní ďalšej časti zázemia zabezpečilo skutočne domáce prostredie a hlavne možnosť pripravovať sa bez častého presúvania.

V čom nastal v priebehu jesene najväčší progres?

Najväčší progres nastal jednoznačne v obrannej fáze našej hry. Čísla hovoria za všetko, dostali sme v pätnástich zápasoch päť gólov, pričom hneď v prvom kole sme dostali dva góly a bolo jasné, že s tým musíme niečo urobiť. Výsledkom práce, práve na defenzívnej činnosti, boli len tri góly v ďalších štrnástich zápasoch. Jeden bol z penalty, jeden po rohu súpera a ďalšiemu tiež predchádzala štandardná situácia. Po prvom kole nám jednoducho bolo ťažké streliť gól, i keď aj v tejto činnosti máme stále čo zlepšovať.

Na čom naopak musíte do jarnej časti popracovať?

V dobrom slova zmysle, sami sme si na seba uplietli bič. Chceme byť lepší vo všetkom, tak aby sme mohli naplniť všetky očakávania, ktoré máme.

Čo bol z vášho pohľadu top moment jesennej časti?

Ťažko hovoriť o jednom top momente, tých top momentov bolo viac. V prvých dvoch domácich zápasoch sme prehrávali, ale neprehrali sme, tam sa ukázala sila kolektívu. Ďalším bola aktívna účasť Mareka Hamšíka na niektorých našich tréningoch, vďaka tomu si chalani uvedomili, že to, čo im hovoríme, ukazujeme a trénujeme, môže viesť k úspechu, lebo práve Marek je toho príkladom. Neskôr, v domácom zápase s Dubnicou, ktorá dovtedy bola rovnako neporazená, sa nám už v prvom polčase zranili dvaja hráči, pričom kapitán Lehocký vážne, to sme už hrali bez zraneného Liptáka, takže sa nám vlastne rozpadol stred poľa. Dubnicu sme porazili 2:0 a rovnakým výsledkom sme uspeli v nasledujúcom ťažkom zápase v Martine, znova vďaka sile kolektívu, vďaka prajnosti hráčov. Tí, ktorí nahradili zranených, hrali rovnako dobre.

Čo hovoríte na prístup chalanov k futbalu? Je u nich futbal na prvom mieste? Ako je to s tréningovou morálkou a celkovou láskou k futbalu?

S tréningovou morálkou problém nemáme, skôr sa objavujú problémy s koncentráciou, sústredením na tréningu. Treba si ale uvedomiť, že chalani sú vo veku adolescencie, sú to tínedžeri, ktorí nežijú len vo futbalovej bubline. Majú svoje rodiny a s nimi aj problémy. Niektorí sú prvýkrát preč z domu, bývajú na internáte, musia sa starať o seba oveľa viac sami, chodia do školy, majú prvé lásky. Či je u nich futbal na prvom mieste, to je ťažko hodnotiť. Je súčasťou ich každodenného života, prináša im veľa emócií, učí ich žiť v kolektíve, nemyslieť len na seba. Určite im dáva veľa do ich ďalšieho života, či už s futbalom, alebo bez neho. A lásku k futbalu majú veľkú, keďže sú ochotní každé leto vymeniť takmer celé prázdniny za drinu na futbalovom ihrisku.

Výsledky v jesennej časti vás asi nútia pomýšľať na celkové 1. miesto. Je to cieľom?

Nie, prvé miesto nie je cieľom, je bonusom za prácu, ktorú chalani odviedli na tréningoch a zápasoch. Cieľom je zlepšovať každého jedného hráča kolektívu, a prostredníctvom toho zlepšovať celý kolektív.

Aké sú plány na zimné mesiace?

Aj tento raz bude zima kratšia, keďže jarná časť začína už 24. februára. V klube sme od leta začali nastavovať systém prípravy a v zime v ňom budeme pokračovať. V prechodnom období, do konca roka, nás čakajú ešte nejaké zápasy. Na prázdniny dostanú hráči individuálne plány a na prvom tréningu po novom roku sa stretneme 8. januára. Počas prípravy odohráme tri prípravné zápasy s družstvami prvej dorasteneckej ligy a na generálku pred jarnou časťou sme si pozvali Poprad, lídra východnej druhej dorasteneckej ligy.

Ďalšie novinky