Naši muži sa proti Podbrezovej tešili z gólu, postup v pohári si favorit postrážil

  1. Domov
  2. A mužstvo
  3. Naši muži sa proti Podbrezovej tešili z gólu, postup v pohári si favorit postrážil

V Rakytovciach sa v stredu 27. septembra konal futbalový sviatok, keďže naši muži privítali o 15.30 h v stretnutí 3. kola Slovnaft Cupu účastníka najvyššej slovenskej súťaže – FK Železiarne Podbrezová.

Podbrezová bola automaticky nasadená do 2. kola Slovenského pohára, v ktorom nedala šancu domácemu šiestoligistovi TJ Tatran Čierny Balog, keď zvíťazila 12:0 zo svojho pohľadu. My sme v 1. kole Slovnaft Cupu vyradili piatoligové Brezno, kde sme uspeli po výsledku 0:4. V 2. kole sa naši muži predstavili na pôde štvrtoligistu TJD Príbelce, a aj tohto súpera porazili 4-gólovým rozdielom – 1:5.

Ešte pred úvodným výkopom odovzdali predstavitelia nášho klubu, Marek Hamšík a Alexander Kóré, pamätný dres hráčovi Podbrezovej Petrovi Kováčikovi, ktorý do svojich 15-tich rokov hrával práve za FK JUPIE Podlavice, teda jedného z dvoch predchodcov súčasného RSC Hamsik Academy.

Naši hráči takmer zaskočili favorita hneď v úvode. V 4. minúte zachytil rozohrávku hostí na hrote útoku náš kapitán Patrik Abrahám, ale zoči-voči Adamovi Dankovi trafil brankára Podbrezovej, ktorý bol vyššie postavený, a tak zmenšil strelecký uhol. Železiari následne začali dominovať. V 9. minúte poslal Roland Galčík loptu z priameho kopu z vyše 20-tich metrov nad bránu a v 12. minúte si náš brankár Adrián Slančík pripísal prvý zákrok, keď zneškodnil Galčíkovu strelu z uhla. Takmer po štvrťhodine hry už ale zverenci trénera Romana Skuhravého otvorili skóre, keď sa Christophe Kabongo uvoľnil zasekávačkou na pravej strane šestnástky a prihral nabiehajúcemu Martinovi Talakovovi, ktorý z prvej vystrelil prízemne a presne – 0:1.

V 21. minúte zas hráči Podbrezovej na jeden dotyk vykombinovali našu obranu, ale osamoteného Kabonga vychytal zblízka Slančík. Naše mužstvo inkasovalo po druhýkrát v 28. minúte, hoci krátko predtým nedotiahlo do koncovky nádejný protiútok. Vzápätí kontrovala Podbrezová, Galčík prihral sprava výborne do pokutového územia a Marek Kuzma z úrovne zadnej tyče koncovkou po trávniku rozvlnil sieť – 0:2. K streleckým pokusom sa dostávali aj naši hráči, v 37. minúte pálil Marek Netolický z ľavého krídla vedľa pravej tyče brány hostí. Krátko na to išiel po nedorozumení v našej defenzíve sám na Slančíka Kabongo, ale náš gólman skvele zasiahol a vyrazil loptu na roh.

Naši hráči vstúpili do druhého polčasu aktívne, čoho výsledkom bola gólová príležitosť. Matej Rosenberger ušiel po pravom krídle a prihral do ohňa Abrahámovi, ktorého prudkú strelu z prvej ale Danko zneškodnil. Železiari o pár minút neskôr opäť ukázali svoju kvalitu, keď si na konci ich akcie Kabongo v pokutovom území vytvoril sám palebnú pozíciu a sprava upratal loptu k vzdialenejšej tyči – 0:3. Druhý polčas kúskovali striedania či ošetrovania. Ligista kontroloval výsledok a neustále zamestnával našu defenzívu. Naši hráči sa zas snažili potešiť vyše 500 prítomných divákov aspoň čestným gólom, ale tréner Denis Tomaškovič zároveň doprial minutáž proti súperovi zvučného mena aj najmladším hráčom z lavičky.

Hráči Podbrezovej skórovali po štvrtýkrát v 72. minúte, keď ich ťaženie ľavou stranou režíroval Kováčik a po koncovke sa ku gólovej dorážke dostal pred bránou Lekan Okunola – 0:4. Napokon sme sa ale dočkali aj my. Ešte len 18-ročný útočník Patrik Kukučka využil zaváhanie hostí, získal loptu na hrote útoku a obstrelil Danka, čím potešil publikum a hlavne skupinu mladých chalanov z akadémie, ktorí po celý zápas aktívne fandili na novej tribúne za bránou – 1:4. V záverečných minútach sa ešte zaskvel gólman Slančík, keď najprv zneškodnil strelu Reného Paraja z blízkosti bieleho bodu a v nadstavenom čase vytiahol výborný zákrok pri strele Ridwana Sanusiho smerujúcej do ľavého horného rohu našej brány.

Povedali o zápase:

Denis Tomaškovič, tréner RSC Hamsik Academy: „Strelený gól nás teší, ale mali sme ďalšie šance, ktoré sme mali premeniť. Mohli sme dať o jeden gól viac. Dostali sme góly po situáciách, kedy sme útočili my, takže tie inkasované góly mrzia. Ale samozrejme, podržal nás výborne aj brankár. Mohlo to skončiť horšie aj lepšie, ale ja som na chalanov hrdý. Bolo na nich vidieť, že mali dva týždne zápasovú pauzu, lebo niektorí dostávali kŕče. Bolo to samozrejme spôsobené aj súperom, ale myslím si, že keby nemáme takú pauzu, tak sme v lepšej kondícii. Tento zápas ale padol vhod. Dúfam, že dobre zregenerujeme na sobotu a zvládneme ďalší zápas. Pokiaľ ide o zranenie Paťa Abraháma, myslím si, že to nebude nejako extra vážne. Myslím si, že do soboty to bude v pohode, teda dúfame v to všetci, lebo je to náš najlepší strelec. Dúfame, že bude v poriadku.“

Patrik Kukučka, strelec gólu RSC Hamsik Academy: „Som ešte dorastenec, takže je to pre mňa naozaj úžasný pocit, že som si mohol zahrať takýto pohárový zápas. Tréner mi šancu dal a ja verím, že som mu ukázal aspoň tým jedným gólikom, že si šancu zaslúžim. Pri góle som využil svoju rýchlosť a videl som, že obranca môže urobiť chybu, tak som to využil. Je to neopísateľný pocit, som za tento gól veľmi rád. Podali sme fajn výkon, aj keď bolo tam pár chýb v obrane. Ale je to predsa Podbrezová, sú to ligisti, boli lepší. Sú oveľa rýchlejší, technickejší, viac rozprávali… Je to mužstvo, ktoré už má niečo za sebou. My máme nový tím, ktorý hrá spolu v takomto zložení prvý rok, takže máme na čom pracovať.“

Adrián Slančík, brankár RSC Hamsik Academy: „Chytalo sa mi ťažko, lebo som bol predtým dva týždne mimo, čiže kondička ešte nie je na takej úrovni. Myslím si ale, že to bol dobrý zápas, s dobrým súperom. Občas sme sa im aj vyrovnali, vyskúšali sme si ich veľkú kvalitu. My sme mali tiež dobré pasáže hry, čiže super zápas pre nás a teraz sa sústredíme na ligu. Po zranení som sa cítil celkom dobre, akurát s dychom to bolo ťažšie, ale inak v poriadku. Atmosféra bola super, naši mladí chalani kričali celý zápas, za čo im veľmi ďakujeme. Bolo by super, keby je to takto aj na lige, ale myslím si, že pokiaľ budeme predvádzať dobré výkony, tak ľudia na nás budú chodiť.“

Roman Skuhravý, tréner FK Železiarne Podbrezová: „Tešili sme sa, lebo sme mali informácie, že domáci majú mladý tím a chcú hrať futbal, čo ma veľmi potešilo. Také zápasy ma bavia. Bolo vidieť, že pokiaľ sme sa upokojili, tak sme si vypracovali šance. Domáci brankár podal skvelý výkon. Vážim si, že sme vyhrali a mohli aj prestriedať hráčov, lebo v nedeľu hráme ťažký zápas. Bolo to príjemné popoludnie. Veľmi sa mi páčilo, že tu boli mladí chalani z akadémie, ktorí fandili. Vytvorili skvelú atmosféru.“

Peter Kováčik, hráč Podbrezovej: „Cítil som sa úžasne. Po dlhých rokoch som sa vrátil, aj keď konkrétne tu v Rakytovciach som nikdy nehral. Je to úžasný pocit, po toľkých rokoch si zahrať aj proti chalanom, s ktorými som hrával, či už tu, alebo niekde inde. Pekne ma privítali, takže dnešný deň som si užil. Prežil som v klube, ktorý sa ešte vtedy volal JUPIE, pekné časy. Boli aj horšie, to je jasné, ale spomínam väčšinou iba v tom dobrom. Boli sme tu úžasná partia, mám krásne spomienky. S pár chalanmi som ešte v kontakte. Pokiaľ ide o samotný zápas, tak s postupom sme spokojní, s hrou nie. Musím ale povedať, že súper hral dnes dobre, zaslúžili si ten gól určite. My sme robili vzadu veľa chýb a zaslúžene sme gól dostali. Samozrejme, mohli sme dať viac gólov, ale sme radi za postup, lebo výkon nebol dobrý.“

Slovnaft Cup – 3. kolo – streda 27.09.2023, 15.30 h – Rakytovce

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica – FK Železiarne Podbrezová 1:4 (0:2)

Góly: 81. Kukučka – 15. Talakov, 28. Kuzma, 51. Kabongo, 72 Okunola. ŽK: 13. Holub, 53. Abrahám – 89. Bartoš. Rozhodovali: Malárik – Lalo, Lenický. Diváci: 524.

Zostava RSC Hamsik Academy: Slančík – A. Jackuliak, Jenat, Holub, Netolický (76. Šimo) – Fofe (53. Mlkvik), Nketan (76. Puškár) – Somov (67. Kukučka), Jančo, Rosenberger – Abrahám (C) (67. Novak). Tréner: D. Tomaškovič.

Zostava FK Železiarne Podbrezová: Danko – Bartoš, Bakaľa (C) (46. Oravec), Mielke – Ďatko (61. Sanusi), Špyrka, Paraj, Talakov (46. Kováčik) – Galčík (46. Okunola), Kabongo (69. Assinor), Kuzma. Tréner: R. Skuhravý.

RSC Hamsik Academy čaká nasledujúci zápas opäť na domácom trávniku v Rakytovciach, kde už v sobotu 30. septembra o 15.30 h privíta v rámci 9. kola III. ligy Západ Dubnicu nad Váhom.

Ďalšie novinky